Проєкт Academ.City:
від зародження ідеї до наших днів

Сьогодні ми стоїмо на порозі нової ери в економіці, де ключову роль відіграватимуть deep tech технології — біотехнології та зелена енергетика, квантові обчислення та штучний розум, нанотехнології та новітні матеріали. Саме вони прийдуть на зміну комп'ютерній ері, і саме вони — наш шанс на технологічний стрибок, на подолання економічного відставання, на зміну статуса країни, що розвивається, на розвинуту країну.

Єдина проблема — наукоємні галузі як жодні інші потребують тісної взаємодії науки та бізнесу. Не можуть існувати без deep tech інфраструктури, що перетворює наукові розробки на проривні інновації. Потребують нової генерації вченого-підприємця. Вирішення саме цих завдань в Україні ставить за мету науковий парк Academ.City.

Ідея створення інноваційного технологічного парку Academ.City з’явилася під час виконання спільного наукового проєкту з колегами із берлінського технопарку “Адлерсхоф”. Основним завданням проєкту було вивчення німецького досвіду партнерів та оцінка можливостей для створення схожого науково-технологічного парку на базі Національної академії наук України. У рамках цього проєкту відбулася екскурсія до Берліну, де українські фахівці ближе познайомилися з історією та інноваційною інфраструктурою “Адлерсхофу”.

Під час екскурсії на старих фото я побачила знайомі, трохи занедбані будівлі на тлі радянського ландшафту і була вельми здивована. Виявилось, що саме так виглядала Академія наук за часів НДР, на базі якої було побудовано “Адлерсхоф”. Тоді я зрозуміла, що в нас теж все вийде, адже у наших німецьких колег були такі ж стартові умови.

— розповіла Олександра Антонюк, д.ф.-м.н., заступниця директора Київського академічного університету з науки та інновацій. Так розпочався шлях до створення українського науково-технологічного парку Academ.City.

Вересень 2017

Німецькі колеги з технопарку “Адлерсхоф” відвідали КАУ


У вересні 2017 року Київський академічний університет (КАУ) відвідали представники технопарку “Берлін-Адлерсхоф” для обговорення проєкту створення науково-технологічного парку Academ.City на базі КАУ. У рамках візиту німецька делегація відвідала установи НАН України, зустрілася з представниками компаній ДТЕК, De Vision, представниками керівної компанії інноваційного парку UNIT.City, а також представниками Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України та Верховної ради України. Цей візит став першим кроком до втілення проєкту Academ.City.

Вересень 2019

Виступ д-ра Хельге Ноймана на Київському інвестиційному форумі


17 вересня 2019 року представник технологічного парку "Адлерсхоф" та партнер КАУ в проєкті Academ.City д-р Хельге Нойман виступив на Київському інвестиційному форумі, де поділився досвідом та зазначив важливість створення науково-технологічного парку Academ.City у Києві.

Жовтень 2019

Проєкт Academ.City представили у Президії НАН


25 жовтня 2019 року у Президії НАН України відбулося засідання за участі директорів інститутів НАН України, розташованих в Академмістечку, на якому д.ф.-м.н. Олександра Антонюк від імені Інноваційного центру КАУ представила проєкт Academ.City.

Листопад 2019

Делегація Федерального міністерства освіти та наукових досліджень Німеччини відвідала Київ


1 листопада 2019 року КАУ та Інститут металофізики відвідала делегація Федерального міністерства освіти та наукових досліджень Німеччини (BMBF) під керівництвом держсекретаря Томаса Рахеля. Під час візиту відбулося обговорення старту проєкту Academ.City, в якому також взяли участь представники Київської міської держадміністрації (КМДА).

Грудень 2019

Делегація Китайської народної республіки відвідала КАУ


26 грудня 2019 року відбувся візит делегації з Китайської народної республіки в Інноваційний центр КАУ. До складу делегації входили президент Українсько-китайської торгової асоціації пан Chen Zhong Feng та голова CHN-UA Tongrong Enterprise Management (Beijing) Co., Ltd пан Chen Hui. Під час візиту відбулося обговорення проєкту Academ.City, який зацікавив китайських колег.

Січень 2020

Німецька делегація з технопарку Адлерсхоф та Берлінського університету імені Гумбольдта відвідала КАУ


26-28 січня 2020 року Київський академічний університет відвідала німецька делегація з технопарку Адлерсхоф та Берлінського університету імені Гумбольдта у складі д-ра Хельге Ноймана та д-ра Роберта Китцманна. Візит відбувся у рамках проєкту “Scientific Feasibility Study for the Establishment of a Technology Park (Academ.City) in cooperation with the Kyiv Academic University (KAU) of the National Academy of Sciences of Ukraine (NASU)” та заклав основу для подальшої співпраці в рамках проєкту Academ.City.

Лютий 2020

Відбулося засідання представників інститутів НАН України щодо наукового парку Academ.City


14 лютого 2020 року відбулося засідання представників інститутів НАН України в Академмістечку щодо формування основних завдань та плану дій зі створення наукового парку Academ.City. Було запропоновано перші кроки для формування наукового-технологічного парку та сформовано робочі групи для роботи над планом дій.

Жовтень 2020

Відбулася німецько-українська панельна дискусія щодо розвитку технопарку Academ.City


22 жовтня 2020 року відбулася німецько-українська панельна дискусія щодо розвитку в Україні науково-технологічного парку Academ.City під назвою “Academ.City on the way to success: creating the future”. Панельна дискусія відбулася у два етапи: перший був присвячений аналізу німецько-української співпраці та огляду прикладів для наслідування при управлінні Academ.City, а другий — пропозиціям та очікуваним заходам щодо створення технопарку.

Липень 2021

Науковий фестиваль Academ Open Air пройшов у Києві


8 липня 2021 року на території Інституту Металофізики НАН України пройшов студентський науковий фестиваль Academ Open Air, на якому студенти, які цікавляться інноваціями та deep tech розробками, отримали можливість приєднатися до частини Academ.City — інноваційної спільноти Bluebox. Метою спільноти є створення для студентів, науковців та бізнесу платформи для обміну досвідом, знаходження однодумців та комерціалізації наукових розробок.

Липень 2021

Відбулося підписання меморандуму Асоціації академічного співробітництва Academ.City


19 липня 2021 в Науково-освітньому просторі Київського академічного університету МОН та НАН України відбулась урочиста церемонія створення Асоціації академічного співробітництва Academ.City та підписання відповідного Меморандуму науковими установами НАН України. Меморандум було підписано 12 інститутами НАН та КАУ у присутності т.в.о. Президента НАН України Сергія Пирожкова. У церемонії взяли участь представники Міністерства освіти і науки України, Федерального Міністерства освіти і наукових досліджень Німеччини та Київської міської державної адміністрації.

Серпень 2021

Створено Науково-технологічний центр Київського академічного університету


У серпні 2021 Київський академічний університет отримав грант від Міністерства розвитку громад та територій України в рамках програми “Підтримка регіональної політики України”. Завдяки цьому гранту стало можливим створення Науково-технологічного центру КАУ — головного девелопера проєкту наукового парку Academ.City.

2022 рік

Створено Грантовий офіс Academ.City


Команда проєкту «Academ.city» розуміє, що фінансова підтримка є чи не першочерговою у справі розвитку deep tech інновацій, а науковці не завжди обізнані з усіма деталями подання грантових заявок, і це заважає їм брати активну участь у грантовій діяльності. Саме тому за проєктом «Academ.City» засновано грантовий офіс Київського академічного університету (КАУ) для надання дослідникам консультативної допомоги і спільного з ними подання успішних грантових заявок. Команда грантового офісу фокусється на європейських конкурсах (за програмами HORIZON, ERASMUS, EIT HEI Initiative, CERN), а також допомагає податися на українські конкурси – наприклад, від Українського фонду стартапів.

Лютий 2023

Відбулося підписання меморандуму про співпрацю між НАН України та КМВА щодо розвитку проєкту Academ.City


Підписано меморандум між НАН України та КМДА – як наступний крок із реалізації науково-технологічного парку «Academ.City» в Києві. З-поміж іншого, меморандум передбачає реалізацію спільних проєктів з підтримки інноваційного розвитку міста Києва, підтримку МСП та стартапів, спільний пошук рішень для розвитку наукового парку.

Вересень 2023

Створено Центр підтримки технологій та інновацій TISC КАУ


Мережа Центрів підтримки технологій та інновацій (TISCs) – міжнародний проєкт Всесвітньої організації інтелектуальної власності, який реалізується в Україні з 2018 року на підставі Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (ВОІВ). Наші спеціалісти надають заявникам зручні та вичерпні консультації та підтримку у сфері права інтелектуальної власності в Україні та за кордоном, а також підвищують обізнаність щодо набуття, використання та захисту інтелектуальної власності серед представників малого та середнього бізнесу, стартапів, винахідників та креативних індустрій.

Вересень 2023

Долучено до Deep Tech Talent Initiative


Інновації Deep Tech є незамінними у створенні рішень для найгостріших глобальних проблем, з якими стикається Європа. Ініціатива EIT HEI прагне співпрацювати з університетами та партнерами для підвищення рівня знань у галузях глибоких технологій, таких як штучний інтелект, машинне навчання та чисті технології, щоб розвивати нові технології для яскравішої Європи. Партнери Deep Tech Talent Initiative отримують доступ до найбільшої в Європі інноваційної екосистеми та мають змогу підвищити якість своїх освітніх програм з підприємництва та deep tech.

2023 - 2024 роки

Активний розвиток інноваційної інфраструктури Academ.City


Розвиток екосистеми Academ.City підтримується в межах реалізації 6 міжнародних грантових проєктів з якими можна ознайомитися у розділі «Грантові проєкти КАУ». Над підтримкою інновацій працює команда 7 відділів Центру Інновацій КАУ:

  • Лабораторія відкритих інновацій
  • Лабораторія дослідження даних та машинного навчання
  • Відділ міжнародної та грантової діяльності
  • Відділ підтримки академічних стартапів
  • Відділ створення медійної продукції
  • Відділ підтримки трансферу технологій та інновацій TISC Academ.city
  • Відділ “Віртуальний центр цифрових інновацій (NOSC-UA DIH)”

Команда Academ.City має у своєму портфелі різноманітні курси для компаній та інвесторів різних рівнів: beginner, intermediate, advanced. Також наша компетентна команда допомагає і вже існуючим стартапам:

  • Deep tech курси з цифрових технологій та новітніх матеріалів
  • Стартап інтенсиви
  • Преінкубаційні програми
  • Бізнес-інкубатори

Проєкт Academ.City сьогодні

Сьогодні Academ.City це інноваційний майданчик, який об’єднує провідних вчених, підприємців та експертів з метою залучення у бізнес-процеси наукової спільноти та академічної інфраструктури, а також сприяє подальшій комерціалізації інноваційної діяльності.

Проєкт Academ.City реалізується Науково-технічним центром Київського академічного університету за підтримки Національної академії наук України, Міністерства освіти і науки України, Київської міської держадміністрації та технопарку “Адлерсхоф”.

Наразі активно формується екосистема парку і сервіси для бізнес-середовища та розробників. Для розробників передбачена реалізація всього комплексу підтримки deeptech-стартапів від підбору команди, інкубаторських та акселераторських програм до залучення грантового та венчурного фінансування. А підприємці можуть скористатися широким спектром R&D послуг НАН України — від науково-технологічної експертизи до виготовлення прототипів.

Майбутнє Academ.City

Головною метою майбутнього науково-технологічного парку Academ.City є створення інноваційної інфраструктури для ефективної взаємодії науки і бізнесу та доведення науково-технічних розробок до високих рівнів готовності з подальшою комерціалізацію.

 

Концепція 3.0 Наукового парку «Academ.City»
Основними завданнями проєкту є:
Проведення нетворкінгових та консультаційних активностей, які сприятимуть розвитку комерційного потенціалу технологій, створених в НАН України;
Презентування наукових розробок НАН України бізнес-середовищу;
Надання представникам бізнес-середовища доступу до експертної бази та бази знань НАН України, налагодження контактів із науковцями, надання можливостей ефективного використання дослідницької інфраструктури НАН України;
Створення високотехнологічних компаній та інноваційних підприємств (стартапів та спінофів);
Залучення приватних інвестицій в науково-технічну діяльність.

Заснування Асоціації академічного співробітництва 19 липня 2021 є визначальним кроком для реалізації проєкту науково-технологічного парку Academ.City. Тепер перед командою стоїть завдання налагодити ефективну взаємодію між усіма стейкхолдерами для успішної реалізації мети та завдання проєкту.

Команда Academ.City