Відбувся Демо-день акселераційної програми Академ.Сіті

Відбувся Демо-день акселераційної програми Академ.Сіті

24 Грудня 2024

У стінах Київського академічного університету 14 грудня 2024 року відбувся захід: «Демо-день акселераційної програми Академ.Сіті» , що зібрав науковців, освітян та представників бізнесу, яких об’єднує одна цінність та мета розвиток інновацій в Україні через просування наукових розробок  з метою впровадження в секторах та галузях економіки. 

Захід відкрила керівниця проєкту наукового парку Academ.City, заступниця директора КАУ Олександра Антонюк. Вона підкреслила, що ідея створення екосистеми для підтримки стартапів базується на досвіді берлінського технопарку «Адлерсхоф» і є результатом роботи, розпочатої ще у 2017 році. За її словами, акселераційна програма стала «новорічним подарунком» для українських науковців та інноваторів, які прагнуть перетворити свої розробки на комерційні продукти.

На Демо-дні зібралися люди різних сфер (бізнесу, науки, освіти), але однакових культури, сприйняття реальності і ставлення до зміни світу. Тут, в академмістечку, ми намагаємося побудувати екосистему, де кожен би почував себе захищеним і займався улюбленою справою та міг повністю реалізувати себе.

Фокус – інновації з науковою складовою

Програма орієнтована на підтримку стартапів із науково-технологічним підґрунтям.

“Academ.City – це місце, де ми створюємо безпечне середовище для інноваторів, яке дозволяє їм реалізувати свій потенціал”, – зазначила Наталія Гаращенко, керівниця кафедри менеджменту інновацій КАУ. 

Наталія Гаращенко розповіла про передумови акселераційної програми – адже вона виникла не сьогодні, це була серйозна робота протягом останніх 3-х років. І ця робота триватиме надалі в межах одного з проєктів, – тепер ми маємо ще й власну стартап-школу – цього року ми стали переможцем конкурсу МОН України з проєктом «Стартап-школа Академ.сіті - інноваційна екосистема для розвитку академічних стартапів наукових установ НАН України» 

Сталий розвиток екосистеми

Науковий парк Academ.City продовжить підтримувати науково-інноваційні проєкти через різноманітні заходи – ідеатони, хакатони, менторські програми – та забезпечувати їх вихід на ринок.

Демо-день сьогодні - це не завершення нашої співпраці з учасниками, ми запрошуємо команди на наступні заходи з підтримки, розвитку і просування на шляху комерціалізації науково-інноваційних розробок. Фокус нашої “Стартап-школи Академ.сіті” це науковці та їх проєкти, які ми будемо підтримувати й надалі та сприяти перетворенню розробок у комерційні продукти на ринку через наші заходи.

Наш інноваційний центр КАУ має свої підрозділи, що є підґрунтям  наукового парку Academ.City. Ми відкриті до співпраці – допомогти стартапам та проєктам на шляху їх просування. В КАУ проводиться багато консультацій і заходів для науковців та інноваційного бізнесу.

Наукові напрями КАУ – від квантових технологій і нових матеріалів до штучного інтелекту і машинного навчання, з фокусом на технології подвійного переходу (зеленого та цифрового). Ми розвиваємо науку і наші розробки ґрунтуються на наукових дослідженнях.

STEM-освіта та майбутнє науки

Катерина Вовк (програмна директорка Благодійного фонду Академ.Сіті ) представила Благодійний фонд і  його ініціативи – це, в першу чергу, підтримка науково-інноваційних проєктів та стартапів через стипендіальні програми та закупівлю матеріалів для проведення експериментальних робіт; підтримка  талановитих дітей,  STEM-освіти, долучення школярів до точних наук та розвиток у них навичок, необхідних для науковців; організація заходів із популяризації науки та здобутків науковців НАН України. Фонд формує джерела підтримки науково-інноваційної діяльності молодих вчених, студентів, аспірантів та в цілому Національної академії наук України.

В рамках благодійного фонду було представлено перші ініціативи:

  1. STEM-освіта для школярів в рамках заочної академічної школи КАУ. Олександр Плющай, керівник заочної академічної школи КАУ,  зазначив про ідею єдності дослідження і навчання, на основі якої побудовані провідні світові університети (Массачусетський технологічний інститут, Гарвардський університет та інші). Ця ідея споріднена до побудови навчання у КАУ – студенти якомога раніше доєднуються до наукової дослідницької групи та навчаються через виконання реальних наукових робіт. Отже, діяльність в КАУ є: освітня, наукова, інноваційна та при цьому є забезпечення неперервної освіти – STEM-освіта є при цьому основою.
  2. Проєкт Медіа Лабораторії КАУ для  інформаційної підтримки науки України, зокрема НАН України. Анастасія Сотник, співробітниця лабораторії, ведуча проєкту "Наукові новини", розповіла про проєкти Медіа Лабораторії, в тому числі про проєкт розвитку наукової спадщини України через сучасні цифрові інструменти та зазначила про відкритість до співпраці та партнерства, а також представила вже розвинені продукти та інформаційні ресурси Медіа Лабораторії - Academ.Media.



Журі, до складу якого увійшли експерти з наукового середовища, бізнесу та інвестицій, обрало переможців у трьох категоріях:

  • Найкращий науковий проєкт – CeraMet (Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України) – нові підходи до виробництва матеріалів; 
  • Найкращий потенціал для комерціалізації – CRANE – Дані заради добра (Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України) – проєкт із використання даних для суспільних потреб;
  • Соціально-значущий проєкт – AIREST тест на основі штучного інтелекту для швидкого емоційного скринінгу. 

  

П'ять стартапів також отримали сертифікати на подальшу розробку дорожньої карти їх розвитку від Інноваційного центру КАУ.

  1. Спосіб переробки літій залізо-фосфатних акумуляторних батарей
  2. ЛУМО
  3. AIREST
  4. Центр цифрових технологій неруйнівного контролю з NOSC-UA DIH
  5. Flow Unlock

Обговорення майбутнього інновацій в Україні

У межах Демо-дня відбулася панельна дискусія панельна дискусія "Інтеграція науково-інноваційних рішень у реальний сектор економіки: виклики та перспективи", яку модерувала к.е.н., завідувачка кафедри інноваційного менеджменту КАУ Наталія Гаращенко.

Учасниками дискусії були:

  • Дмитро Кузьменко  Українська асоціація венчурного та приватного капіталу, виконавчий директор
  • Катерина Пічік – НаУКМА, завідувачка кафедри маркетингу та управління бізнесу 
  • Віра Філатова – Flow Unlock, співзасновниця стартапу
  • Євген Лень – Київський академічний університет, заступник завідувача кафедри  прикладної фізики та наноматеріалів
  • Віктор Буток ТОВ «КТС-ІНТЕК3», радник директора

Основними темами дискусії були:

  • Чи реалізовано потенціал інновацій в Україні?
  • Чого бракує бізнесу для впровадження наукових розробок у власну діяльність?
  • Яка інфраструктура необхідна для перетворення наукових результатів в інновації і доведення їх до впровадження на підприємствах? чого бракує?
  • На яку допомогу очікує наука в процесі комерціалізації власних рішень?
  • Серед висловлених думок звучали такі щодо необхідності системних змін на державному рівні, законодавчих новацій (наприклад, щодо впровадження в правовий простір регуляторних пісочниць)  розвитку культури інновацій та підприємництва, необхідності освіти та просвітництва, розвитку інфраструктури. Висновки, щодо яких учасники дискусії досягли певного консенсусу потрібно вибудовувати довіру через комунікацію між різними групами стейкголдерів, зокрема й на таких заходах, як поточний, і підтримувати пасіонарних людей та організації, які мають енергію та натхнення на зміни. 

Демо-день став яскравим прикладом того, як зусилля наукової, освітньої та бізнес-спільноти можуть об'єднатися задля досягнення спільної мети – розвитку інноваційної України.

В межах демо-дня було представлено 15 проєктів з науковою складовою, які пройшли акселераційну програму Академ.Сіті:

  1. CeraMet Морщ Ілля, Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України
  2. Спосіб переробки літій залізо-фосфатних акумуляторних батарей - Потапенко Олександр, Міжвідомче відділення електрохімічної енергетики НАН України
  3. ЛУМО Щербаков Сергій, ТОВ "Агродар"
  4. Mega Force Олексій Кургузов, ФОП Кургузов
  5. Центр цифрових технологій неруйнівного контролю з NOSC-UA DIH Ночвай Володимир, Київський академічний університет
  6. Flow Unlock Філатова Віра, Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України
  7. STOP fatigue cracks Філатова Віра, Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України
  8. Алгоритм i комп‘ютерна програма для виявлення дефектiв в регулярних структурах Корабльов Микола, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України
  9. Artificial-Intelligence-based Rapid Emotional Screening Test (AIREST) Гаран Богдан, Київський академічний університет
  10. STEPS Віталій Сторожук, ТОВ "Майтек"
  11. RateIt Андрій Шаповалов,
  12. СRANE дані заради добра - Чайковський Ілля, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України
  13. ExactOptiRoute Корабльов Микола, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України
  14. Віртуальний туристичний асистент GuideAI Олена Ніколаєвська, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України
  15. GrantsForScience Ніколаєвська Олена, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України

Проєкти оцінювало досвідчене жюрі:

  1. Євген Лень доктор фіз.-мат. наук, проф. кафедри прикладної фізики та наноматеріалів КАУ, завідувач відділу Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України
  2. Віктор Буток радник директора ТОВ КТС-ІНТЕК
  3. Дмитро Кузьменко виконавчий директор Української асоціації венчурного та приватного капіталу (UVCA)
  4. Леся Соболевська проєктна менеджерка Асоціації підприємств промислової автоматизації України (АППАУ).