WEnnovate. Національний план дій. Україна

WEnnovate. Національний план дій. Україна

17 Квітня 2025

Проект WEnnovate — це 12-місячна ініціатива, спрямована на прискорення переходу  Європейського Союзу до чистої, цифрової та адаптованої до місцевих умов енергетичної  системи. По суті, проєкт підкреслює важливу роль взаємопов'язаних, інклюзивних та  ефективних інноваційних екосистем у забезпеченні цієї трансформації. Він зосереджується на  взаємозалежності енергетичного та цифрового переходу, підкреслюючи необхідність  спільного створення рішень, які виходять за межі національних кордонів, одночасно  вирішуючи такі важливі пріоритети, як екологічна стійкість, цифрові інновації, соціальна  інтеграція, економічна стійкість та узгодження регуляторних норм. 

Співпраця на місцевому, регіональному, національному, міжнародному, міждисциплінарному  рівнях та на рівні «четвертої спіралі» є ключовою для досягнення успішного цифрового  енергетичного переходу. WEnnovate приділяє значну увагу спільному створенню своїх  результатів з ключовими зацікавленими сторонами, створюючи при цьому інклюзивну  атмосферу для залучення учасників, які традиційно недостатньо представлені в цифрових та  енергетичних екосистемах. Такий підхід забезпечує більш цілісну та партисипативну основу  для здійснення переходу. 

Працюючи на перетині обширних науково-дослідних робіт, розробки політики та значної  участі зацікавлених сторін, WEnnovate відповідає на питання «чому» і «який» енергетичний  перехід, спираючись на існуючі та нові стратегії ЄС, національні та регіональні стратегії, такі  як План дій ЄС з цифровізації енергетичної системи та Новий європейський порядок денний  з інновацій.

Визначення сфери впливу 

Енергетичний перехід є критичним імперативом для Європейського Союзу, його держав членів та країн світу. Ця нагальність зумовлена посиленням кліматичної кризи, необхідністю  декарбонізації, зростанням попиту на енергію та критично важливі сировинні ресурси, а  також посиленням геополітичної напруженості, зокрема, триваючим конфліктом в Україні.  Енергетичний сектор займає стратегічну позицію у вирішенні цих глобальних мегатенденцій,  вимагаючи системних змін та комплексної трансформації існуючих енергетичних систем, де  цифрові, відновлювані та соціальні виміри мають бути невід'ємними компонентами.

Цифровізація енергетичної системи розглядається як наріжний камінь у досягненні цілей Net  Zero. Визнаючи широкий спектр заходів, необхідних для підтримки цих амбіцій, WEnnovate  зосереджується насамперед на ініціативах, які одночасно просувають порядок денний  цифровізації та інновацій. Цей цілеспрямований підхід має на меті забезпечити ефективне  використання цифрових технологій для стимулювання енергетичного переходу. 

У контексті переходу до цифрової енергетики ключовими технічними факторами є  оптимізація енергетичного балансу, зокрема шляхом інтеграції відновлюваних джерел  енергії (ВДЕ) в «розумні» мережі, вирішення пов'язаних з цим проблем з пропускною  спроможністю та підключенням, а також сприяння впровадженню розподілених цифрових  активів. Централізоване управління даними, надійна нормативно-правова база, активна  участь споживачів і робочої сили, підвищення рівня знань і навичок, а також посилення  енергетичної безпеки та стійкості також мають вирішальне значення для успіху цієї  трансформації. 

Залучення зацікавлених сторін і проведення досліджень 

4 національні плани дій є результатом широкого залучення зацікавлених сторін у всіх  чотирьох регіонах: загалом 408 зацікавлених сторін були залучені до процесу діалогу та  спільного створення, а 32 багатосторонні зустрічі зі спільного створення та планування  доповнили безпосередню взаємодію з представниками екосистем. 

У результаті, були розроблені заходи шляхом поєднання кабінетного аналізу, інтерв'ю,  опитувань та багатосторонніх воркшопів за участю зацікавлених сторін. Заходи в рамках  Національних планів дій включають пропозиції від сторонніх стейкхолдерів, які  узгоджуються з дослідженнями та пріоритетами WEnnovate, а також ініціативи консорціуму,  які спрямовані на пошук необхідних партнерів. Ці дослідження на національному рівні надалі  формують основу для Спільної програми документа, в якому викладено узгодження  спільних пріоритетів. 

Створення Національних планів дій включало в себе спільний та інклюзивний підхід, коли  партнери консорціуму залучали ключові зацікавлені сторони протягом усього процесу через  згадані вище інтерв'ю, воркшопи з багатьма зацікавленими сторонами, а також оглядові сесії.  Таким чином, розроблені заходи є результатом залучення різних зацікавлених сторін і  залишаються відкритими для більш широкої підтримки з боку третіх сторін. Залучаючи  ключових стейкхолдерів, партнери консорціуму прагнули зрозуміти поточний стан  цифрового енергетичного переходу та заходи, розпочаті або заплановані в цій сфері, щоб  розвивати та зміцнювати існуючі зусилля. 

Аналіз екосистеми України: ключові  проблеми та рекомендації

Українська екосистема інновацій в енергетиці стикається з низкою складних викликів, що  зумовлює необхідність трансформації в усіх її аспектах: інфраструктурі, бізнес-моделях,  співпраці із зацікавленими сторонами тощо. Через війну Україна різко досягла «точки хаосу»  на трансформаційній Х-кривій, що підкреслює нагальну потребу в нових підходах в усій  енергетичній екосистемі. До війни Україна боролася з монополізованим енергетичним  сектором, який характеризувався корупцією, повільним впровадженням інновацій та недостатнім фінансуванням для розвитку нових потужностей. Пошкоджені під час війни  енергетичні об'єкти, включаючи атомну та відновлювану енергетику, у поєднанні з  обмеженими потужностями для зберігання електроенергії, загострюють проблему  перевантаженості мережі. Ця критична ситуація вимагає негайних заходів для відновлення  функціональності та підтримки щоденних потреб як бізнесу, так і домогосподарств. Такі  заходи часто покладаються на легкодоступні неінноваційні рішення, що потенційно ставить  під загрозу довгострокові цілі «зеленого» та цифрового переходу на користь більш дешевих і  швидких рішень. Але військова агресія підняла енергетичну безпеку та незалежність до  найвищого пріоритету, підкресливши необхідність децентралізації та цифровізації  відповідно до амбіцій ЄС. Це надає унікальну можливість перебудувати систему на основі  принципів зеленого, цифрового та справедливого переходу, одночасно узгоджуючи її з  інтеграцією України до ринків досліджень, інновацій та енергетики ЄС. 

Україна має значний потенціал для створення інноваційних рішень, підкріплений потужною  академічною базою та духом підприємництва. Оскільки діджиталізація вже визначена  пріоритетом на національному рівні, поєднання цієї мети з відповідними механізмами  підтримки може стати рушійною силою для створення трансформаційних рішень. 

Регуляторні обмеження, брак кадрів, недостатнє фінансування інноваційних рішень, низький  рівень обізнаності зацікавлених сторін щодо цифровізації та децентралізації енергетики,  особливо на регіональному та місцевому рівнях, через підвищені ризики, спричинені війною,  потреба населення у швидких рішеннях для покриття дефіциту енергоресурсів змушують  концентрувати та використовувати всі наявні ресурси та змінювати ментальні моделі. 

Висновки

Цифровізація енергетичної системи — це не просто технічний захід, а наріжний камінь ширшого енергетичного переходу, в якому переплітаються соціальні, цифрові та чисті енергетичні інновації. Цей план дій, тісно пов'язаний з Планом дій ЄС з цифровізації енергетичного сектору, підкреслює важливість сприяння як цифровим, так і соціальним інноваціям, залучаючи до цього четверну спіраль промисловість, наукові кола, уряд і громадянське суспільство. В ньому підкреслюється центральна роль місцевих ініціатив у сфері відновлюваної енергетики, а також потужна підтримка малих і середніх підприємств та інноваторів, які відіграють ключову роль у просуванні наступного етапу енергетичного переходу в Європі. Усуваючи системні бар'єри на шляху інновацій та їх впровадження, цей план пропонує шлях до інклюзивної, безпечної та сталої енергетичної екосистеми.


У нинішньому соціально-політичному та геополітичному контексті цифровий енергетичний перехід є більш важливим, ніж будь-коли. Війна в Україні, проблеми енергетичної безпеки та глобальні кліматичні імперативи підкреслюють нагальність створення стійких, децентралізованих та ефективних енергетичних систем. Ці зусилля мають бути органічно інтегровані з європейськими та національними стратегіями для вирішення спільних викликів і використання спільних можливостей Словаччини, України, Нідерландів та Угорщини.

Однак енергетичний перехід не може бути успішним, якщо усунути лише симптоми такі як неефективність енергосистеми або хибні уявлення громадськості без усунення основних причин, включаючи фрагментарне управління, недостатнє залучення зацікавлених сторін та відсутність доступу до цифрових інструментів і ресурсів. Розглядаючи перехід до цифрової та чистої енергетики як взаємодоповнюючі, цей план виступає за цілісний підхід, який надає пріоритет довгостроковій стійкості та системним змінам.

Більш детально можа ознайомитися з повним текстом презентації за лінком.