Сьогодні ми стоїмо на порозі нової ери в економіці, шостої за Шумпетером хвилі інноваційного розвитку суспільства, де ключову роль відіграють унікальні технології, що базуються на новітніх наукових розробках (англ. deep technology) — передові матеріали, квантові обчислення та штучний інтелект, нанотехнології, робототехніка, дрони, біотехнології та зелена енергетика. Саме вони — наш шанс на технологічний стрибок. Шанс на забезпечення функціонування економіки країни під час війни та реалізацію ефективних програм післявоєнного відновлення, на подолання економічного «топтання на місці» та на досягнення статусу європейської розвинутої країни з передовою економікою. Українські науковці неодноразово ділом доводили свій потенціал та ефективність в сфері інновацій і тому ми просто зобов’язані перед прийдешніми поколіннями скористатися унікальним «вікном можливостей» стати повноцінним активним учасником європейської інноваційної екосистеми що відкрилося в останні роки,
Найважливішим кроком в цьому напрямку є розбудова національної інноваційної екосистеми з урахуванням попереднього (не завжди успішного) власного досвіду та найуспішніших кейсів європейської інноваційної спільноти.
Успіх інноваційних екосистем залежить від рівня ефективності, з яким ці системи сприяють формуванню умов для залучення бізнесу на різних етапах створення доданої вартості та подальшої комерціалізації наукових розробок.
Вони вимагають відповідної законодавчої бази та політичної волі та потребують нового підходу до організації науково-творчого процесу створення нових товарів та послуг, у якому науковці будуть займати відповідну роль у кожній команді. Саме створення якісного середовища для науково-технічного діяльності, комерціалізації результатів наукових досліджень, запуску інноваційних виробництв, а також формування комфортних умов для праці та творчої самореалізації громадян ставить за мету науковий парк «Academ.City».
Ідея створення наукового парку «Academ.City» як ключової ланки національної інноваційної екосистеми з’явилася під час виконання спільного наукового проєкту з колегами із берлінського технопарку «Берлін-Адлерсгоф». Основним завданням проєкту було вивчення німецького досвіду партнерів та оцінка можливостей для створення аналогічного науково-технологічного парку на базі Національної академії наук України. У рамках цього проєкту відбулася серія візитів до Берліну, протягом яких українські фахівці мали можливість ближче познайомилися з історією та інноваційною інфраструктурою «Берлін-Адлерсгофу».
Багаторічний Європейський досвід доводить, що такі утворення, як технопарки та наукові парки, показують себе ефективними з точки зору вирішення конкретних науково-технічних завдань, кейсів трансферу технологій, створення інноваційних продуктів і самі, з деяким часом, за умови досягнення певного масштабу, виявляються економічно стійкими в результаті утворення ефекту «кумулятивної ефективності».
«Academ.City» є пілотним інфраструктурним проєктом створення в Україні сучасного наукового парку як відкритої інноваційної екосистеми на базі кластеру інститутів НАН України, розташованих у мікрорайоні Академмістечко. НП «Academ.City» має сприяти відновленню науки в Україні за принципами «краще, ніж було» (англ. build back better), «зеленої та цифрової трансформації», сприяння виконанню Цілей сталого розвитку.
Створення відповідної потужної системи надасть можливість науково-дослідним організаціям та інститутам отримати необхідні послуги та сервіси з трансферу технологій європейського рівня та організаційну підтримку цих процесів, а також сприятиме невеликим колективам розробників у формуванні із представниками бізнесу спільних проєктів. Взаємодія всіх сервісів та елементів наукового парку породжує безперервний процес розвитку технологічних та інформаційних галузей, забезпечення актуальними даними та доступом до найкращих світових технологічних рішень, спрощення доступу проєктних команд до спеціального обладнання для проведення дослідно-промислової валідації своїх інновацій.
При цьому однією із задач наукового парку має стати аналіз та узагальнення вже отриманих результатів та напрацьованих організаційно-правових форм такого партнерства, що дозволить передавати такий досвід іншим науковим установам НАН України.
Інша сторона діяльності наукового парку — це залучення компаній, зацікавлених в розробці наукомістких технологій та сприяння відкриттю ними своїх офісів як резидентів наукового парку у безпосередній близькості від наукових лабораторій. Це дозволить вирішити завдання отримання додаткових коштів для розвитку перспективних проектів, сконцентрувати розробників та представників бізнесу в логістично зручних умовах, а також оптимізувати витрати з підтримки необхідної для цього інфраструктури.
КЛЮЧОВА ІДЕЯ: Імплементація підходу Відкритих інновацій 2.0, заснованого на моделі чотирьох спіралей: влада, бізнес, наука-освіта та громадянське суспільство.
КООРДИНАТОР ПРОЕКТУ: Президія НАН України, організаційне та матеріально-технічне забезпечення покладено на ДНУ «Київський Академічний Університет» НАН України та МОН України (КАУ) відповідно до Постанови Президії НАН України від 02.11.2022 № 329.
ЧОМУ КАУ?
МІСІЯ НП «Academ.City»:
Лідерство у створенні умов для сталого розвитку та посилення ролі науки та технологій на рівні місцевої та загальнодержавної інноваційних економік України, що базуються на знаннях, керуючись принципами (на базі) європейської концепції Відкритих інновацій 2.0 та створення умов для підвищення конкурентоспроможності української науки у європейському дослідницькому просторі.
ЦІННОСТІ:
«Наука для всіх» — такий головний девіз наукового парку «Academ.City», який буде створено на базі інститутів Національної академії наук України, розташованих в Академмістечку в м. Київ, за сприяння Київської міської державної адміністрації. В цьому, команда проєкту спирається на ціннісну модель, яка включає в себе такі елементи:
ЦІЛІ:
Створити фізичний та віртуальний майданчик задля забезпечення та підтримки інноваційної екосистеми для впровадження розробок та комерціалізації передових технологій шляхом налагодження синергії між дослідницькими центрами, навчальними закладами та технологічними компаніями, а також залучення громадян до інновацій та розвитку культури підприємництва, яке базується на наукових знаннях. В цьому, команда фокусується на таких цілях:
ПРОЦЕС ДОСЯГНЕННЯ ПОСТАВЛЕНИХ ЦІЛЕЙ:
У досягненні зазначених цілей, команда ставить перед собою такі задачі:
ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ (СФЕРИ):
СТРУКТУРНІ ЕЛЕМЕНТИ:
Грант-офіс. Формування методологічних основ функціонування Грантового офісу як елементу наукового парку «Academ.City». Організація роботи з грантовими проєктами та залучення грантового фінансування за науковим, інноваційним та освітнім напрямами для виконавців проектів наукового парку (резидентів наукового парку та їхніх партнерів), а саме:
Коворкінг в широкому розумінні є місцем (фізичним та віртуальним), де спільнота підприємців, науковців, інвесторів, вузьких спеціалістів разом будують інноваційні високо-прибуткові бізнеси. Коворкінг передбачає використання наступних інструментів, як:
Проєктний офіс. Функціонування даного підрозділу передбачає забезпечення координаційної, аналітичної та комунікаційної підтримки процесу впровадження проєктів розвитку для гарантування узгодженості дій усіх засновників і стейкхолдерів НП «Academ.City».
Регіональний TISC. Центр підтримки технологій та інновацій (TISC) - міжнародна модель підтримки винахідництва, інновацій та стартап проєктів, яку впровадила та реалізовує Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO). Функціонування TISC забезпечено підтримкою національного патентного відомства. Основне завдання TISC - надання інформаційно-консультаційної підтримки учасникам НП “Академ.Сіті” з питань охорони інтелектуальної власності в Україні та за кордоном. Послуги регіонального TISC:
Інкубатор. «Упаковка» розробок та ідей, формування проектів та команд, із яких будуть формуватися майбутні «наукові стартапи», тобто стартапи, що базуються на наукових розробках. Створення сприятливого оточення для майбутніх нових підприємств, адміністративні і технічні послуги, допомога в організації заходів та зустрічей, консалтинг/бізнес-планування для починаючих і потенційних підприємців, проведення семінарів і відповідних тренінгів.
Акселератор. Надання послуг підприємствам та зрілими стартапам, зокрема консультативних послуг щодо механізмів гнучкого фінансування, доступу до венчурного та іншого ризикового капіталу, програм інтенсивного розвитку компаній через менторство, навчання та експертну підтримку.
Технологічні центри. Перетворення центрів колективного користування, які розташовані в інститутах, в дослідницькі інфраструктури, які можуть надавати відповідні дослідницькі послуги та брати участь у європейських інфраструктурах та бути базою для залучення українських науковців у європейські проекти.
Освітньо-інноваційний центр «Освіта протягом життя». Самостійна складова НП «Academ.City», яка опікуватиметься організацією лекцій, тренінгів, курсів з основ підприємництва та інших актуальних питань. Ці послуги будуть безкоштовними для учасників екосистеми і платними для зовнішніх користувачів, у тому числі для населення мікрорайону Академмістечко та інших зацікавлених партнерів.
Культурний простір передбачає створення виставкового центру, шоу-руму та організація постійної виставки досягнень. Організація культурних та науково-освітніх заходів, фестивалів та виставок, які об’єднують мистецтво та технології. Створення парку можливостей «Наука — для всіх» (для інвесторів та населення можливість побачити в одному місці технологічні розробки інститутів «Academ.City»).
Зона експериментів та дослідного виробництва та хаб відкритих інновацій. (виробнича інфраструктура для підтримки проектів направлених на розвиток технологій індустрії 4.0). Перші кроки полягатимуть у модернізації майстерень дослідного виробництва, створення центру попереднього впровадження розробок (експериментальне виробництво), створення високотехнологічного комплексу на прикладі якого будуть розроблятися та виставлятися технологічні розробки інститутів «Academ.City».
Створені простори дозволять сформувати місце для отримання аспірантами та студентами практичних знань і навичок, залучення їх до науково-виробничої діяльності в реальних лабораторних та наближених до виробництва умовах. Також ці простори можуть бути використані для вирощування науково – інженерних стартапів в рамках концепції Індустрія 4.0 та європейської стратегії зеленого цифрового переходу.
Віртуальний центр цифрової науки та інновацій як цифровий інноваційний хаб (DIH) НАН України для надання цифрових послуг на основі хмарного кластеру Українського національного гріду. Задачами цифрового інноваційного хабу є розробка цифрових інноваційних послуг для науковців, бізнесу та органів державної влади, з використанням хмарних технологій та таких сучасних технології, як штучний інтелект, великі дані та обмін даними, цифрові близнюки, Інтернет речей, блокчейн та кібербезпека.
Метою цифрового хабу як частини інноваційної екосистеми “Academ.City” є :
- сприяння співпраці між дослідницькими інфраструктурами та інноваційними компаніями (зокрема МСП) на основі цифрових технологій,
- підтримка розробки і впровадження нових продуктів та послуг з використанням НДДКР, інноваційних «зелених» та цифрових технологій
- сприяння інтеграції українських МСП та дослідників у Європейський дослідницький простір та єдиний цифровий ринок ЄС.
Аналітичний центр. Основною задачею аналітичного центру є якісний та кількісний аналіз розвитку ініціативи з метою оптимізації подальшої стратегії розвитку проекту.
ЗАЦІКАВЛЕНІ СТОРОНИ ТА ЦІЛЬОВА АУДИТОРІЯ*
* в Україні та на міжнародному рівні
РГ НАН України «Academ.City» |
бул. Вернадського, 36 Київ, Україна, 03142 academ.city@kau.edu.ua +38 050 566 25 19 |